DBD24-2085-01P
Add to Cart:
DBD24-2085-01P Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 2.4 Inch, 5 ips Print Speed, Parallel and USB, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 2.4in 8MB USB A/B PAR PWRCRDThe Advantage DLX builds upon CognitiveTPG's reputation for exceptional ruggedness and reliability. The simple and intuitive design combined with its metal frame and print mechanism produce exceptional print quality in even the most hostile of desktop environments. Equipped with the latest in processor technology, the Advantage DLX delivers exceptional value with enhanced features and capabilities without sacrificing performance and durability.
Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 2.4 Inch, 5 ips Print Speed, Parallel and USB, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 2.4in 8MB USB A/B PAR PWRCRD
Manufacturer Path: CognitiveTPG / Printers / Barcode Printer / Direct Thermal / USB
NextPrevious
DBD24-2085-01SEZD42-2495-Z1S
Manufacturer:CognitiveTPG
Manufacturer Part:DBD24-2085-01P (DBD24208501P)
Alternate Part:COGDBD24-2085-01P (COGDBD24208501P)
Description:Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 2.4 Inch, 5 ips Print Speed, Parallel and USB, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 2.4in 8MB USB A/B PAR PWRCRD (CognitiveTPG Advantage DLX Printer)
Alternates:COG-DBD24208501P Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 2.4 Inch, 5 ips Print Speed, Parallel and USB, 8MB and 120VAC)
COGDBD24-2085-01P COGNITIVE DLX ADV DT 2.4in 8MB USB A/B PAR PWRCRD
Weight:8Lbs (4Kgs)
Document:DBD24-2085-01P Documentation
Date Updated:Jun 2, 2012
Accessories:
11500702C Series Serial Adapter (6 Feet, 5VDC, Non-Null, Mini Connector) COGNITIVE SER ADPTR FOR 5VDC 6ft NON-NULL DB25M C SERIES SERIAL ADAPTER (5VDC)6' (NON-NU TPG Cables and Adapters C SERIES SERIAL ADAPTER (5VDC) 6' (NON-NULL) MINI CONNECTOR Adapter Cable 55VDC , Serial, Printer to Serial Cable (DB9 male), Null Modem, 0.5ft Micro connector Male to DB9 Female. Use with 60-90-88-0079 COGNITIVE/TPG, DLX PRINTER ONLY, ADAPTER CABLE, SERIAL, PRINTER TO SERIAL CABLE (DB9M), NULL MODEM, 0.5 FT, MICRO CONNECTOR MALE TO DB9 FEMALE, 5VDC PIN 9 (USE WITH SERIAL CABLE P/N 60-90-88-0079)
607101004804Power Supply (120VAC In, 19VAC Out, ROHS) for Advantage COGNITIVE PS FOR BLASTER POWER SUPPLY FOR ADVANTAGE 120VAC IN, 19 TPG Power Supp. & Cords POWER SUPPLY FOR ADVANTAGE 120VAC IN, 19VAC OUT, ROHS COGNITIVE/TPG, DISCONTINUED PRODUCT, REFER TO PN 370-006-02, POWER SUPPLY, 120VAC, 19VAC OUT, ATTACHED POWER CORD