DBD42-2085-01U
Add to Cart:
DBD42-2085-01U Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 4.2 Inch, 5 ips Print Speed, USB A-B, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 4.2in 8MB USB A/B PWRCRD DBD42 DLX ADV DT 200DPI/8MB/4.2 5IPS/USB A/B US POWER CORDThe Advantage DLX builds upon CognitiveTPG's reputation for exceptional ruggedness and reliability. The simple and intuitive design combined with its metal frame and print mechanism produce exceptional print quality in even the most hostile of desktop environments. Equipped with the latest in processor technology, the Advantage DLX delivers exceptional value with enhanced features and capabilities without sacrificing performance and durability. DBD42 DLX ADV DT 200DPI/8MB/4.2 5IPS/USB A/B US POWER CORD
Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 4.2 Inch, 5 ips Print Speed, USB A-B, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 4.2in 8MB USB A/B PWRCRD DBD42 DLX ADV DT 200DPI/8MB/4.2 5IPS/USB A/B US POWER CORD
Manufacturer Path: CognitiveTPG / Printers / Barcode Printer / Direct Thermal / USB
NextPrevious
DBT24-2095-01SDBD42-2085-01S
Manufacturer:CognitiveTPG
Manufacturer Part:DBD42-2085-01U (DBD42208501U)
Alternate Part:N28313
Description:Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 4.2 Inch, 5 ips Print Speed, USB A-B, 8MB and 120VAC) COGNITIVE DLX ADV DT 4.2in 8MB USB A/B PWRCRD DBD42 DLX ADV DT 200DPI/8MB/4.2 5IPS/USB A/B US POWER CORD (CognitiveTPG Advantage DLX Printer)
Alternates:COG-DBD42208501U Advantage DLX Direct Thermal Printer (200 dpi, 4.2 Inch, 5 ips Print Speed, USB A-B, 8MB and 120VAC)
COGDBD42-2085-01U COGNITIVE DLX ADV DT 4.2in 8MB USB A/B PWRCRD
N28313 DBD42 DLX ADV DT 200DPI/8MB/4.2 5IPS/USB A/B US POWER CORD
Weight:8Lbs (4Kgs)
Document:DBD42-2085-01U Documentation
Date Updated:Aug 19, 2014
Accessories:
11500702C Series Serial Adapter (6 Feet, 5VDC, Non-Null, Mini Connector) COGNITIVE SER ADPTR FOR 5VDC 6ft NON-NULL DB25M C SERIES SERIAL ADAPTER (5VDC)6' (NON-NU TPG Cables and Adapters C SERIES SERIAL ADAPTER (5VDC) 6' (NON-NULL) MINI CONNECTOR Adapter Cable 55VDC , Serial, Printer to Serial Cable (DB9 male), Null Modem, 0.5ft Micro connector Male to DB9 Female. Use with 60-90-88-0079 COGNITIVE/TPG, DLX PRINTER ONLY, ADAPTER CABLE, SERIAL, PRINTER TO SERIAL CABLE (DB9M), NULL MODEM, 0.5 FT, MICRO CONNECTOR MALE TO DB9 FEMALE, 5VDC PIN 9 (USE WITH SERIAL CABLE P/N 60-90-88-0079)
607101004804Power Supply (120VAC In, 19VAC Out, ROHS) for Advantage COGNITIVE PS FOR BLASTER POWER SUPPLY FOR ADVANTAGE 120VAC IN, 19 TPG Power Supp. & Cords POWER SUPPLY FOR ADVANTAGE 120VAC IN, 19VAC OUT, ROHS COGNITIVE/TPG, DISCONTINUED PRODUCT, REFER TO PN 370-006-02, POWER SUPPLY, 120VAC, 19VAC OUT, ATTACHED POWER CORD