PX4B811000300020
Add to Cart:
PX4B811000300020 EasyCoder PX4i - Label printer - Monochrome - Thermal transfer - 100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable - 203 dpi - 4.3 x 161 in - USB 2.0; Ethernet 10/100Base-TThe EasyCoder PX Series printers are rugged, metal, high-performance printers designed to excel in demanding 24/7-duty applications. The PX4i features a maximum print width of 4 inches and is available with 203 or 300-dpi resolution printheads. The open, modular design ensures the printers are easy to adapt, maintain and service.
EasyCoder PX4i - Label printer - Monochrome - Thermal transfer - 100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable - 203 dpi - 4.3 x 161 in - USB 2.0; Ethernet 10/100Base-T
NextPrevious
PX4B811000300030PF8TA03101100
Manufacturer:Intermec
Manufacturer Part:PX4B811000300020
Alternate Part:
Description:EasyCoder PX4i - Label printer - Monochrome - Thermal transfer - 100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable - 203 dpi - 4.3 x 161 in - USB 2.0; Ethernet 10/100Base-T (Intermec EasyCoder PX4i Printer)
Alternates:4316171 EasyCoder PX4i - Label printer - Monochrome - Thermal transfer - 100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable - 203 dpi - 4.3 x 161 in - USB 2.0; Ethernet 10/100Base-T
Weight:36Lbs (17Kgs)
Document:PX4B811000300020 Documentation
Date Updated:Jan 3, 2011
PX4B811000300020
Image 1 of 1
Specifications
Familly Description:Printers
Category Description:Thermal
Sub-Category Description:Label Printer/Maker
Manufacturer Part No.:PX4B811000300020
Vendor Name:INTERMEC
Short Description:PTR,PX4I,FP,WIRED,PI,16+4MB,TT,203
Long Description:EasyCoder PX4i - Label printer - Monochrome - Thermal transfer - 100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable - 203 dpi - 4.3 x 161 in - USB 2.0; Ethernet 10/100Base-T - 16 MB - AC 90-265 V - Fingerprint/DP, WIRED,PI
French Description:easycoder px4i - étiquette imprimante - monochrome - thermique transfert - 100 - 300 mm / s ( 4 - 12 IPS ) variable - 203 ppp - 4.3 x 161 po - USB 2.0 ; Ethernet 10 / 100base-t - 16 Mo - AC 90-265 V - empreinte digitale / dp , télégraphié , pi
Secondary Update:Jan 28, 2010
Special Feature
COO:United States
RoHS:Y
TAA:Yes
EPEAT Level:TBD
Energy Star Compliant:TBD
Dimensions&Miscellaneous
Depth:19Inch
Features:Fingerprint/DP, WIRED,PI
Header / Model:EasyCoder PX4i
Height:9.4Inch
Width:10.8Inch
Media
Printer / Media Type:Labels, continuous forms, fanfold paper, tickets
Printer Media Size (Custom):2 - 4.73 in
Printer Media Size (Standard):Roll (2 in - 4.7 in)
Miscellaneous
Compliant Standards:CE, FCC Class A certified, CSA, UL, C-Tick, EN55022 Class A
Networking
Interfaces & Connections:1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9); 1 x USB - 4 pin USB Type B; 1 x management - wand; 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45
Networking Type:Print server - Ethernet, Fast Ethernet
Power / Battery
Voltage Required:AC 90-265 V
Printer
Print Area:4.3 x 161 in
Printer / Max Resolution ( B&W ):203 dpi
Printer Interface:Ethernet 10/100Base-T,USB 2.0
Printer Language Simulation:Intermec Fingerprint
Printer Output:Monochrome
Printer Speed:100 - 300 mm/s (4 - 12 ips) variable
Printer Technology:Thermal transfer
Printer Type:Label printer
RAM Installed Size:16MB
RAM Max Supported Size:16MB
Duplex Printout:TBD
Optional Accessories:
067262Antenna (2.4GHZ, 5dBi Dual Flat for the 2100)