5095BK22045R
Category Path: Ribbons / Resin
Add to Cart:
5095BK22045R 5095 Resin Ribbon (8.66 in. Width - 220mm, 1,476 feet - 450 Meters with a 1 in. Inner Diameter Core- Single Roll)A performance resin product with excellent print quality durability and chemical resistance on a wide range of substrates from coated papers to gloss synthetics. The 5095 ribbon requires lower burn temperatures than other ribbons in its class. This ribbon is an excellent choice for high-density codes and high-resolution graphics. The 5095 can print Z-Ultimate products at speeds up to 8 inches per second. UL Recognized and CSA Component Acceptable (for normal use) when used with Zebra's Z-Ultimate 3000 White Z-Ultimate 3000 Silver and Z-Xtreme products.
5095 Resin Ribbon (8.66 in. Width - 220mm, 1, 476 feet - 450 Meters with a 1 in. Inner Diameter Core- Single Roll)
Manufacturer Path: Zebra / Ribbons / Resin
NextPrevious
5095GS064075095BK110D
Manufacturer:Zebra
Manufacturer Part:5095BK22045R
Alternate Part:ZEB-5095BK22045-ROLL (ZEB5095BK22045ROLL)
Description:5095 Resin Ribbon (8.66 in. Width - 220mm, 1, 476 feet - 450 Meters with a 1 in. Inner Diameter Core- Single Roll) (Zebra 5095 Performance Resin Ribbons)
Alternates:ZEB-5095BK22045-ROLL 5095 Resin Ribbon (8.66 in. Width - 220mm, 1,476 feet - 450 Meters with a 1 in. Inner Diameter Core- Single Roll)